Küldj én- üzeneteket.
Mondd el világosan, mi bajod, hogyan érzel, de ne döngöld az agyagba kapásból azt, akivel problémád van - kevésbé tudományosan ezt jelenti az én-üzenet küldése, ami sokat lendíthet emberi kapcsolatainkon.
Nem minősít, nem moralizál
Az én-üzenet a saját érzelmeinket vagy vágyainkat tartalmazza anélkül, hogy közben másokról ítélkeznénk, vagy hibáztatnánk, leszólnánk, fenyegetnénk őket. Úgy számolunk be egy számunkra fontos személynek a jelenlegi lelkiállapotunkról, érzéseinkről, hogy ezért teljes mértékben vállaljuk a felelősséget. Tényszerűen szólunk arról, hogy mi van velünk, de nem minősítjük a magatartását, nem fenyegetőzünk, nem moralizálunk. Mi ennek a haszna, és mik a megvalósítás nehézségei? A bennünk felbukkanó érzelmek elfojtása vagy tagadása komoly bajok forrása lehet:- Egyre ingerlékenyebbek leszünk, gyakrabban veszekszünk.
- Nagyon megnehezíti az emberi kapcsolatainkat, hiszen állandóan beleütközünk a saját elmondhatatlan, elfojtott érzelmeinkbe.
- Az elfojtás miatt egyre több lesz a kommunikációnkban a vakfolt, a tabutéma, hiszen amit magunknak megtiltunk, arról egyéb összefüggésben sem szívesen hallunk.
- Ha mások azt kérik, legyünk őszinték hozzájuk, kényelmetlenül érezzük magunkat, hiszen saját magunkhoz sem vagyunk azok.
Falra mászás helyett
Ha például egy reggel az érezzük, hogy "a falra mászom a flegma viselkedésedtől" még nem biztos, hogy pontosan ezt fogjuk mondani a párunknak. Attól függően, hogy épp most milyennek gondoljuk a kapcsolatunkat, milyen terveink, reményeink vannak a másikkal kapcsolatban, milyen korábbi tapasztalataink vannak a konfliktusainkról, mekkora önbizalommal rendelkezünk, sokféleképpen elsülhet a dolog. Lehet, hogy irtózatosan összeveszünk, elveszítjük az önuralmunkat és tányérokat vagdosunk a falhoz, lehet, hogy egy szót se szólunk, de olyat teszünk, amitől a másik mászik a falra, esetleg még aznap délután megcsaljuk- bosszúból. És az is lehet, hogy nagyot nyelünk, majd felszolgáljuk a reggelit párunknak. Elfojtjuk az egészet, mert úgy gondoljuk, hogy ezek az érzések a kapcsolatunkat veszélyeztetik, márpedig azt nem tudnánk elviselni.Mikor segít a módszer
Az én-üzenetek akkor segíthetnek:- Ha érzéseink őszinte, de nem bántó, követelőző megfogalmazása segíti a kapcsolat tisztázását, javítását, fejlesztését, átalakítását, vagy egyszerűen általa a másik jobban megismeri a mi pillanatnyi állapotunkat.
- Ha egyre több stressz halmozódik fel a kapcsolatban, és az egyik fél úgy érzi, a másik mereven ellenáll mindenféle változtatási kísérletnek.
- Ha mindkét félnek vannak problémái, és ezeket én-üzenetek formájában közlik egymással.
- Ha az egyik fél bántó, gúnyolódó hangnemben bírálja a másikat, aki viszont képes erre a kritikára én-üzenettel válaszolni, és azokat a bíráló megjegyzéseket, amikkel egyetért, elfogadja.
Példabeszédek - beszédpéldák
Nézzünk néhány további példát:
- Persze, te mindenhez értesz! - helyett: Sokkal jobban tudnálak szeretni, ha egy picit szerényebb lennél!
- Mi lenne, ha nem flörtölnél más nőkkel minden egyes bulin? - helyett: Amikor másokkal flörtölsz, az engem teljesen elbizonytalanít.
- Te aztán sose leszel képes leválni az anyádról! - helyett: Nagyon zavar, hogy évek óta csak beszélsz arról, hogy függetlenedsz az anyádtól.
- Kibírhatatlan élősködő alak vagy! - helyett: Megalázó érzés, hogy más sem érdekel, mint az, hogy miként költhetnél még többet az én pénzemből.
- Most legjobb, ha kialszod magad, utána majd esetleg beszélünk... - helyett: Szeretném, ha tudnék segíteni neked.
- Fel a fejjel, minden rendben lesz! - helyett: Nagyon sajnálom, ami veled történt.
- Pofa be! - helyett: Felháborít, hogy ilyen durván beszélsz velem!